اگر می‌خواهید در آینده نزدیک یکی از خودروهای شرکت هیوندای را بخرید یا اکنون مالک یکی از آن‌ها هستید، باید با رایج‌ترین مشکلات هیوندای و نحوه رسیدگی موثر به آن‌ها آشنا شوید.

شرکت کره‌ای هیوندای از سال 1967 شروع به کار کرد. این خودروها نسبت به بسیاری از دیگر ماشین‌های خارجی قیمت مناسب‌تری دارند و ظاهرشان نیز مدرن و زیبا است، اما همه آن‌ها مشکلاتی نیز دارند که شاید مواجهه با آن‌ها کمی دشوار باشد.

بنابراین در این مقاله به بررسی بعضی از مهم‌ترین معایب خودروهای هیوندا می‌پردازیم و راه‌حل‌هایی را برای کمک به بهبود عملکرد بهینه خودرویتان ارائه می‌دهیم، همراهمان باشید.

رایج ترین مشکلات هیوندای چیست؟

هیوندای یکی از برندهای محبوب در بازار جهانی خودرو است، اما مانند هر محصول دیگری مشکلاتی دارد. در زیر به بعضی از مشکلات فنی هیوندا اشاره کرده‌ایم:

 • مشکلات در موتور: از جمله مشکلات شایع در خودروهای هیوندا، نویز یا لرزش‌های غیرعادی از موتور، افت قدرت یا مصرف سوخت بالا است.
 • مشکلات ترمز: گاهی در بعضی مدل‌های ماشین‌های هیوندای، ترمز به‌صورت ناگهانی انجام می‌شود یا فشار نامناسب است که یکی از مشکلات اساسی این خودروها به‌شمار می‌رود.
 • مشکلات گیربکس: نقص‌های گیربکس مانند لغزش یا نقص در تغییر دنده نیز اغلب از مشکلات مهم در خودروهای هیوندا هستند.
 • مشکلات الکتریکی: از نقص‌های سیستم الکتریکی گرفته تا مشکلات در سیستم نورپردازی و الکترونیک؛ تمام این موارد زیرمجموعه مشکلات الکتریکی قرار می‌گیرند. این دسته از مشکلات نیز معمولا در خودروهای هیوندا دیده می‌شوند.

با آگاهی از این مسائل و رفع آن‌ها، مالکان خودروهای هیوندا از عملکرد بهینه خودرویشان می‌توانند مطمئن شوند.

رایج ترین مشکلات خودروهای هیوندای چیست؟

انواع مشکلات خودروهای هیوندا ‏

با توجه به اینکه هیوندا مانند هر خودروی دیگری ممکن است دچار مشکل شود، در ادامه مشکلات این ماشین را بر اساس موارد مختلف دسته‌بندی می‌کنیم. اولین آن‌ها مشکلات موتور است. موتور قلب هر وسیله نقلیه‌ای است و نقش بسیار مهمی را در عملکردش ایفا می‌کند. بااین‌حال، خودروهای هیوندای مخصوصا سوناتا مدل 2011 و 2012 مشکلات مختلفی در موتورشان داشته‌اند که در زیر شرح داده‌ایم:

 • صدای غیرعادی موتور: یکی از معایب خودروهای هیوندا که نسبتا رایج است، صدای تیک‌تاک آزاردهنده موتور است. دارندگان ماشین‌های النترا مدل 2010 تا 2015 بیشتر چنین مشکلاتی را گزارش کرده‌اند. این صدا ممکن است نشان‌دهنده مشکلاتی اساسی از جمله قطعات معیوب یا روانکاری کم باشد.
 • خاموشی ناگهانی موتور: برخی افراد گزارش داده‌اند که موتور بعضی از مدل‌های هیوندای به‌خصوص هیوندای سوناتا مدل 2011، به‌طور غیرمنتظره از کار افتاده‌اند. چنین چیزی بسیار خطرناک است، مخصوصا اگر با سرعت بالا یا در ترافیک‌های سنگین رانندگی کنید.
 • گیرپاژ موتور: عده‌ای دیگر از مالکان ماشین‌های هیوندای سوناتا و النترا مدل‌های 2011 و 2012 گیرپاژ موتور خودروهایشان را گزارش کرده‌اند. این مشکل اغلب به شکل استارت‌نزدن ماشین ظاهر می‌شود و در نهایت اختلالات زیادی را در عملکرد کلی خودرو ایجاد می‌کند.

هر مشکل مرتبط با موتور خودروی خود را باید به‌سرعت برطرف کنید تا آسیب‌های جدی‌تری به ماشین وارد نشود. یکی از کارهایی که به کاهش چنین مشکلاتی کمک می‌کند، سرویس منظم در مرکزی مطمئن است. با این کار به شناسایی و اصلاح زودهنگام این معایب کمک می‌کنید. تعویض قطعات معیوب و اطمینان از روغن‌کاری مناسب موتور نیز مشکلات زیادی را در آن کاهش می‌دهد و در نهایت عمر خودرویتان را بیشتر می‌کند.

مشکلات واحدهای کنترل الکترونیکی هیدرولیک

طبق اطلاعات سایت ‏NHTSA، ممکن است واحد کنترل الکترونیکی هیدرولیک (‏HECU‏) در مدل‌های خاص کیا ‏کوتاه باشد. چنین پدیده‌ای احتمالا جرقه‌ای ایجاد خواهد کرد که در نهایت باعث آتش‌سوزی در موتور خودرو ‏می‌شود. البته از آن‌جایی که هیوندای و کیا قطعات مشترک بسیار زیادی دارند، شاید بعضی از ماشین‌های این ‏شرکت نیز با چنین مشکلی مواجه شوند.

مشکلات ترمز ABS

موضوع نگران‌کننده‌ای که درباره خودروهای هیوندای وجود دارد، در ارتباط با آتش‌سوزی به دلیل سیستم ترمز ضد قفل یا همان ABS خودرو است که بعضی از مشتری‌هایشان را نیز ناامید کرده است. این مشکلات به علت نشت مایع و خوردگی در سیستم ABS ایجاد می‌شوند که خود اغلب ناشی از خرابی آب‌بندها هستند.

نشت آب به سیستم ABS باعث اتصالی برق و در نتیجه ایجاد جرقه و آتش‌سوزی می‌شود. چنین حادثه‌ای ممکن است حین کار ماشین یا وقتی خودرو خاموش است، رخ دهد. به‌طور کلی مشکلات ترمز ‏ABS یکی از رایج‌ترین مشکلات هیوندای بوده که در مدل‌های زیر گزارش شده است:

 • آزرا مدل‌های 2006 تا 2011
 • سوناتا مدل 2006
 • النترا مدل 2006 تا 2011
 • تور النترل مدل 2007 تا 2011
 • سانتافه اسپورت مدل‌های 2013 تا 2015
حتما بخوانید  راهنمای خرید شاتون اصل و علائم خرابی آن

به‌دلیل خطرات ایمنی باید چنین ایرادهایی را ‏هرچه زودتر حل کنید. اگر خودروی شما در فهرست بالا وجود دارد، حتما آن را برای بررسی جامع به نمایندگی‌های معتبر هیوندای ببرید تا متخصصان تعمیرات لازم را انجام دهند.

انواع مشکلات خودروهای هیوندا ‏

مشکلات گیربکس اتوماتیک

خرابی‌های گیربکس هزینه‌بر و خسته‌کننده هستند؛ مخصوصا اگر خودرویتان گیربکس اتوماتیک داشته باشد. معایب خودروهای هیوندا در ارتباط با گیربکس اکثرا در توسان مدل 2016 گزارش شده‌اند. در این خودروها مشکلاتی مانند شتاب بعد از توقف و لغزش دنده حین رانندگی دیده می‌شود. هر دو مشکل ممکن است جان راننده و سرنشین‌ها را به خطر بیندازند. به‌همین دلیل ایرادهای گیربکس باید سریع حل شوند.

پس به محض این که متوجه وجود علائمی مانند مشکلات گیربکس مانند تعویض غیرعادی دنده یا تغییر قابل‌توجه شتاب به‌صورت ناگهانی شدید، به نمایندگی یا تعمیرگاه‌های معتبر مراجعه کنید. متخصصان با تشخیص این مشکل‌ها، تعمیر یا تعویض‌های لازم را انجام می‌دهند تا خودروی شما دوباره به حالت عادی خود بازگردد و بتوانید به‌خوبی از آن استفاده کنید.

مشکلات فرمان

خودروهای شهری هیوندای مانند سوناتا و النترا در فرمان و هندلینگ خود مشکلاتی دارند. این ایرادها شامل صداهای غیرعادی و ویبره مانند و صدای کلیک می‌شوند که نشان‌دهنده ناکارآمدی سیستم است. ایرادهای مربوط به فرمان نیز باید سریع برطرف شوند، زیرا ممکن است جان سرنشینان و دیگر رانندگان را به‌ خطر بیندازند.

اگر با مشکلات فرمان در ماشین هیوندای خود مواجه شدید، بهتر است از مراکز خدمات حرفه‌ای یا نمایندگی‌های معتبر این شرکت کمک بگیرید. متخصص‌ها اجزای فرمان خودرویتان را بررسی می‌کنند و تعمیرها یا تعویض‌های لازم را انجام می‌دهند تا رانندگی ایمن و روان را تجربه کنید.

مشکلات رنگ خودترمیم‌شونده

قابلیت خودترمیم‌شوندگی در رنگ‌های ماشین‌های هیوندای که برای ترمیم خط و خراش‌های جزئی طراحی شده بود، واکنش‌های منفی بسیار زیادی داشته است. البته این قابلیت در ابتدا به‌خوبی عمل می‌کند اما در ماشین‌هایی مانند سانتافه، سوناتا و النترای مدل 2006 تا 2016 اغلب با گذشت زمان رنگ کنده می‌شود. وقتی ماشین‌ها در معرض اشعه فرابنفش خورشید قرار می‌گیرند، قسمت‌هایی از رنگ و ترمیم خراش‌ها ذوب می‌شود. این موضوع به‌مرور رنگ بعضی از نقاط ماشین را می‌برد و آن‌ها را بدون پوشش و زشت می‌کند.

معمولا متخصص‌های حرفه‌ای می‌توانند این مشکل را رفع کرده و از آسیب بیشتر در آینده جلوگیری کنند. استفاده از روکش‌های مخصوص نیز به محافظت از رنگ در برابر شرایط آب‌وهوایی سخت و قرارگیری در معرض اشعه فرابنفش کمک می‌کند.

سرویس و نگهداری خودروهای هیوندای

سرویس مرتب و نگهداری مناسب نقش مهمی در حفظ خودروی هیوندای شما ایفا می‌کند و باعث می‌شود تا حتی پس از چندین سال استفاده، در بهترین حالت ظاهری و فنی خود قرار داشته باشد. این سرویس‌ها شامل بررسی موتور، تعمیر گیربکس یا بازسازی رنگ می‌شوند. چنین خدماتی را می‌توانید در نمایندگی‌های هیوندا یا تعمیرگاه‌های حرفه‌ای دریافت کنید تا طول عمر خودروی خود را افزایش دهید.

بررسی تخصصی خودروها

در بخش زیر به بررسی مهم‌ترین مشکلات خودروهای معروف شرکت هیوندای در ایران می‌پردازیم:

سانتافه

محبوبیت بالای این خودرو به دلیل طراحی زیبا و امکانات فراوان است. اما مصرف سوخت بالا و قیمت نسبتا زیاد آن، یکی از ‏مشکلات این خودرو به‌شمار می‌رود.‎

 • مصرف سوخت بالا
 • کیفیت نسبتا پایین در فضای داخلی
 • قیمت بالا نسبت به کیفیت ماشین

سوناتا

سوناتا خودرویی باکیفیت و قدرتمند است، اما بعضی از کاربرانش از مصرف زیاد سوخت در آن شاکی هستند.

 • مشکل در سیستم صوتی
 • ضعف ایمنی
 • مصرف سوخت بالا

توسان

توسان یکی از محبوب‌ترین خودروهای شرکت هیوندای است. اما کاربرانش گزارش‌هایی مبنی بر نقص‌های فنی و مصرف سوخت بالای آن داده‌اند.

 • نویزهای آزاردهنده داخل خودرو
 • مصرف بالای سوخت
 • نقص‌های فنی

آزرا

آزرا نیز یکی دیگر از خودروهای محبوب در ایران محسوب می‌شود که لوکس و باکیفیت است اما تعمیر و سرویس آن هزینه نسبتا زیادی دارد.

 • عیب‌های مکرر در سیستم ترمز
 • کیفیت نسبتا پایین در فضای داخلی
 • هزینه تعمیر و نگهداری بالا
حتما بخوانید  معرفی قطعات خودرو سراتو
بهترین لوازم یدکی برای خودروهای ‏هیوندا در ربانی پارت

النترا

النترا خودرویی مناسب خانواده‌ها است که قابلیت‌های خوبی دارد. اما بعضی از کاربران آن مشکلات فنی خاصی را گزارش کرده‌اند.

 • کیفیت نسبتا پایین در فضای داخلی
 • مشکل در سیستم تعلیق
 • مشکلات فنی در بعضی مدل‌ها

گرنجور

گرنجور نیز یکی از خودروهای خوب هیوندای است که قیمت مناسبی دارد و امکاناتش نیز زیاد هستند. اما کمبود در کارکرد تعلقات الکتریکی و نقص‌های فنی در بعضی از مدل‌ها، از مشکلاتی هستند که برخی از کاربرانشان را شاکی می‌کنند.

 • ضعف ایمنی
 • عیب‌های مختلف در سیستم الکتریکی
 • کمبود کارکرد تعلقات الکتریکی

وراکوز

‎چالش‌های مربوط به سیستم تعلقات الکتریکی و نقص‌های فنی بعضی از مدل‌های وراکوز، از جمله مشکلات این خودرو هستند.

 • مصرف بالای سوخت
 • نقص فنی در بعضی مدل‌ها
 • مشکلات فنی

در جدول زیر، تمام این مشکلات را ذکر کرده‌ایم تا بتوانید هر خودرو را با دیگری بهتر مقایسه کنید:

نام خودرومشکلات
سانتافهمصرف سوخت بالا، کیفیت نسبتا پایین در فضای داخلی، قیمت بالا نسبت به کیفیت ماشین
سوناتامشکل در سیستم صوتی، ضعف ایمنی، مصرف سوخت بالا
توساننویزهای آزاردهنده داخل خودرو، مصرف بالای سوخت، نقص‌های فنی
آزراعیب‌های مکرر در سیستم ترمز، کیفیت نسبتا پایین در فضای داخلی، هزینه تعمیر و نگهداری بالا
النتراکیفیت نسبتا پایین در فضای داخلی، مشکل در سیستم تعلیق، مشکلات فنی در بعضی مدل‌ها
گرنجورضعف ایمنی، عیب‌های مختلف در سیستم الکتریکی، کمبود کارکرد تعلقات الکتریکی
وراکوزمصرف بالای سوخت، نقص فنی در بعضی مدل‌ها، مشکلات فنی

بهترین لوازم یدکی برای خودروهای ‏هیوندا در ربانی پارت

اگر به دنبال بهترین لوازم یدکی برای خودروهای هیوندا هستید، می‌توانید به‌راحتی در فروشگاه آنلاین ربانی پارت  لوازم یدکی اصلی و با کیفیت خودروی خود را پیدا کنید. ربانی پارت یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین فروشگاه‌های اینترنتی لوازم یدکی خودرو در ایران است و محصولات با کیفیت و اصلی را به مشتریانش ارائه می‌دهد.

در این فروشگاه می‌توانید انواع لوازم یدکی هیوندا از جمله لوازم موتوری، لوازم بدنه، لوازم الکتریکی و لوازم جانبی را پیدا کنید. همچنین با مراجعه به سایت می‌توانید قیمت‌های رقابتی و مناسب برای خرید لوازم یدکی را مقایسه کنید و بهترین انتخاب را انجام دهید. محصولات زیر از بهترین لوازم یدکی برای خودروهای هیوندای هستند:

 • ترمز درب جلو راست هیوندای آزرا: وظيفه اين قطعه حفظ موقعيت در ماشین در حالات مختلف است و از باز يا بسته شدن ناخواسته در برابر باد يا شيب هنگام باز بودن در جلوگيري مي‌کند.
 • روغن موتور هیوندا و کیا اصلی جنیون: این روغن ‌موتور برای روان‌سازی و به حداقل رساندن اصطکاک بین اجزای موتور کاربرد دارد. می‌توانید از آن برای جلوگیری از زنگ‌زدن و خوردگی موتور و همچنین پاک‌کردن آن استفاده کنید.
 • چراغ جلو هیوندای سانتافه: یکی دیگر از محبوب‌ترین لوازم یدکی در سایت ربانی پارت، چراغ‌های جلوی سانتافه هستند که بخشی از سیستم روشنایی اتوموبیل را تشکیل می‌دهند.
 • قالپاق تو رینگی هیوندای النترا: قالپاق که در بخش مرکزی چرخ خودرو قرار دارد، از ورود گردوغبار به بخش داخلی چرخ جلوگیری می‌کند. این محصول پلاستیکی است و بسته به جنس رینگ، روی اتوموبیل شما نصب می‌شود.
 • پروژکتور جلو هیوندای سانتافه: پروژکتور یا همان مه‌شکن برای رانندگی در آب‌وهواهی مه‌آلود یا بارانی بسیار مناسب است، به‌خصوص اگر در جاده باشید. این محصول نیز یکی از محبوب‌ترین کالاهای سایت ربانی پارت است.

سوالات متداول

ماشین‌های هیوندای چند سال دوام می‌آورند؟

با توجه به معایب خودروهای هیوندا، این سوال پیش می‌آید که آیا چنین خودروهایی دوام خاصی دارند؟ ماشین‌های این شرکت به‌طور متوسط حدود 320000 کیلومتر دوام می‌آورند که با عمر بیشتر محصولات شرکت‌های خودروسازی معتبر رقابت می‌کند.

کدام مدل از خودروهای هیوندای قابل اعتمادتر است؟

هیوندای کونا مدل سال 2018 یکی از خودروهایی است که کاربرانش مشکلات خاصی را گزارش نکرده‌اند. این ‏ماشین یکی از قابل اعتمادترین و ایمن‌ترین مدل‌های شرکت خودروسازی هیوندای است.‏

کدام مدل از خودروهای هیوندای، از بدترین ماشین‌های این شرکت است؟

هیوندای سوناتا مدل سال 2011 به ‌دلیل مشکلات متعددی از جمله کیسه هوا و مشکلات در سیستم الکتریکی، ‏یکی از ماشین‌هایی محسوب می‌شود که کاربران ناراضی زیادی داشته است. به‌همین دلیل خرید آن را پیشنهاد ‏نمی‌کنیم. ‏

سخن نهایی

باتوجه به بازار انحصاری خودرو در ایران، هیوندای همچنان اعتبار و محبوبیت خاص خود را میان کاربران حفظ کرده است. این شرکت کره‌ای هنوز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. مشکلات فنی هیوندا تنها در بعضی از خودروهای این شرکت مشاهده می‌شوند و همگی قابل تعمیر هستند.

به‌طور کلی خودروهای شرکت هیوندای قابل اطمینان هستند و از این لحاظ شهرت دارند. البته مانند هر برند ‏دیگر، این قابلیت اطمینان با توجه به مدل و سال ساخت ماشین تغییر می‌کند. توصیه می‌کنیم پیش از خرید هر ‏خودرویی ازجمله ماشین‌های شرکت هیوندای، درباره مدل‌های خاص و معایب خودروهای هیوندا تحقیق کنید.‏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *