لوازم موتور خودرو

موتور قلب تپنده خودرو است که با بهم رساندن مثلث گرما یعنی سوخت، آتش و اکسیژن انرژی مورد نیاز برای حرکت ماشین را فراهم می کند. احتراق ایجاد شده در موتور باعث حرکت سیلندرها و پیستون شده و موجب حرکت خودرو می شود.

میل لنگ

میل لنگ در مکانیسم حرکتی خودرو نقش مهمی دارد. بنابراین در صورت بروز خرابی و مشکل باید هرچه سریع تر نسبت به تعویض آن اقدام کنید. این قطعه مهم از جنس فولاد ساخته شده و در برخی موارد با کربن یا کروم ترکیب می شود. محل قرارگیری میل لنگ روی سیلندر بوده و وظیفه آن تبدیل حرکت خطی قطعه پیستون به دورانی است. این قطعه به کمک لنگ های ثابت و متحرک وظایف خود را به درستی انجام می دهد. اول اینکه یک سری سوراخ روی لنگ ثابتش دارد که از طریق آن روغن کاری یاتاقان متحرک را انجام می دهد. علاوه بر این، چرخش میل سوپاپ، چرخش تسمه و یا چرخش میل بادامک نیز به وسیله زنجیر میل لنگ صورت می گیرد. همچنین پمپ هیدرولیک فرمان، دینام و همینطور واترپمپ ها برای حرکت و چرخش به نیروی لازم نیاز دارند که تامین نیروی این قطعات بر عهده میل لنگ است. علاوه بر تمام موارد ذکر شده میل لنگ نیروی مورد نیاز چرخ ها و گیربکس ها را نیز تامین می کند. ایجاد خرابی در سیستم روغن کاری موتور خودرو توسان ممکن است ناشی از خرابی میل لنگ باشد که در چنین شرایطی خرید میل لنگ با کیفیت بسیار اهمیت دارد. چنانچه با شکستگی یا قوس دار شدن لنگ ها مواجه شدید برای خرید این قطعه به فروشگاهی معتبر مراجعه کنید. زیرا خرید جنس بی کیفیت و ارزان موجب آسیب رساندن به سایر قطعات موتور خودرو می شود.
میل لنگ اسپرتیج
میل لنگ اسپرتیج

اویل پمپ

پیستون درون سیلندر در حرکت است و اویل پمپ به منظور جلوگیری از ایجاد اصطکاک بین سیلندر و رینگ پیستون درون موتور جای می گیرد. حال اینکه چطور اینکار را انجام می دهد در ادامه شرح داده می شود. اویل پمپ خودرو توسان وظیفه گردش روغن در قطعات موتور خودرو را برعهده دارد. در واقع این قطعه با چرب کردن سطوح رینگ ها و سیلندر مانع از ایجاد اصطکاک می شود. اویل پمپ با قرار گرفتن درون بلوک سیلندر به تمامی قطعات دسترسی داشته و به خوبی گرمای ناشی از سایر قطعات موتور را به خود جذب می کند. اویل پمپ در سه نوع دنده ای، روتوری و سوزنی در فروشگاه ها موجود است. هر یک از این سه نوع قطعه ویژگی های خاص خود را داشته و در موارد مختلف کاربرد دارند. تنظیم فشار روغن مهم ترین وظیفه اویل پمپ است. بنابراین در صورت کاهش فشار روغن از بروز ایراد در اویل پمپ باخبر می شوید. همچنین نویز و صداهای ناشی از اویل پمپ و لیفترهای هیدرولیکی خبر از ایجاد ایراد در این قطعه را می دهند. دلایل متعددی برای خرابی این قطعه ذکر شده اما بی آب ماندن موتور و داغ شدن موتور از بزرگ ترین مشکلاتی است که در بروز خرابی پمپ روغن تاثیر گذار است. عدم تمیز کردن فیلتر روغن یا عدم تعویض به موقع روغن نیز موجب خرابی پمپ روغن می شود. خرید اویل پمپ و دیگر قطعات خودرو توسان به دقت بسیار نیاز دارد. بنابراین سعی کنید با مراجعه به فروشگاه لوازم یدکی معتبر قطعات اصل و با کیفیت تهیه کنید.
حتما بخوانید  مقایسه و تفاوت خودرو های سدان و کوپه

شاتون

شاتون در خودرو توسان ارتباط دهنده قطعات پیستون و میل لنگ است. همانطور که پیشتر گفته شد پیستون درون سیلندر به صورت رفت و برگشتی در حرکت است و شاتون این حرکت عمودی را به دورانی یا چرخشی تبدیل می کند. در واقع با انتقال نیرو به پیستون آن را به سمت بالا سوق داده و بین سوخت و هوای موجود در محفظه احتراق تراکم لازم را ایجاد می کند. این قطعه با دریافت نیرو از میل لنگ، پیستون را به حرکت در آورده و نیروی دریافتی را بین این دو قطعه (میل لنگ و پیستون) جابجا می کند. شاتون در خودروی توسان به کمک یاتاقان حالت چرخشی پیستون را به عمودی یا برعکس تبدیل می کند. شاتون ها معمولاً از جنس فولاد هستند و در برابر حرارت و دمای بسیار بالا از خود مقاومت نشان می دهند. در هنگام خرید این قطعه دقت کنید. شاتون ها ضمن مقاوم بودن باید دارای وزن سبک باشند. برای مطلع شدن از قیمت شاتون خودرو توسان کافی است به دسته بندی مربوطه در سایت مراجعه کنید.
شاتون 235103CJA0
شاتون 235103CJA0

پیستون

پیستون از جمله لوازم حیاتی و ضروری موتور احتراقی خودرو ها است. این قطعه با شکل هندسی استوانه ای درون موتور وظایف مهمی دارد. طول این قطعه نسبت به قطرش بیشتر بوده و دارای یک سر باز و یک سر بسته است. ایجاد تراکم در مخلوط سوخت و هوا بر عهده پیستون بوده و درون سیلندر به صورت رفت و برگشتی همیشه در حرکت است. توان انتقال حرارت در قطعه پیستون بسیار اهمیت دارد. بالا رفتن حرارت پیستون روی میزان دمای محفظه احتراق تاثیر مستقیم داشته و  دمای بیش از اندازه محفظه احتراق موجب ایجاد اختلال در عملکرد موتور خودرو می شود. این قطعه در خروج دود از محفظه احتراق به بیرون از سیلندر نقش مهمی داشته و انرژی لازم برای حرکت خطی را از موتور دریافت می کند. با احتراق درون سیلندر، گازهای متعددی منتشر می شود. بر اثر فشار این گازها پیستون به سمت پایین حرکت کرده و انرژی ناشی از انفجار سوخت و هوا را به تمام قسمت های موتور انتقال می دهد. نیروی ناشی از انفجار از شاتون به میل لنگ رفته و حرکت خطی پیستون را به چرخشی تبدیل می کند. سر باز و پایینی پیستون به میل لنگ و شاتون و سر بالایی آن به محفظه احتراق متصل است. کیفیت پیستون با توجه به وظایفش بسیار اهمیت دارد. این قطعه معمولاً از آلومینیوم یا آلیاژ چدن تهیه می شود. برای دسترسی به جنس مرغوب این قطعه از فروشگاهی معتبر و مطمئن خرید کنید.

رینگ موتور

رینگ موتور از ورود روغن موتور به محفظه احتراق جلوگیری کرده و مانع از روغن سوزی و خروج دود آبی از اگزوز می شود. این قطعه بر روی شیارهای پیستون نصب شده و با قرارگیری بین سیلندر و پیستون از ایجاد اصطکاک جلوگیری می کند. پیستون برای حرکت به روغن کاری نیاز دارد اما ورود روغن به محفظه احتراق موجب اختلال در عملکرد موتور می شود. بنابراین رینگ موتور را تعبیه می کنند تا علاوه بر جلوگیری از ورود روغن مانع از ورود حرارت به روغن شود. این قطعه باید از آلیاژ جنس خوب و با کیفیت تهیه شده باشد در غیر این صورت توانایی تحمل فشار و دمای بسیار بالا را نخواهد داشت.
حتما بخوانید  مقایسه آینه بغل الکترونیکی و مکانیکی
این قطعه در صورت خرابی به موتور فشار اضافی وارد کرده و موجب عدم کارکرد درست موتور می شود. عدم استفاده از رینگ جنس خوب ممکن است به محفظه بوش نیز آسیب رسانده شود. با توجه به افزایش قطعات تقلبی و فیک پیش از خرید رینگ موتور در خصوص اصل بودن قطعه اطمینان پیدا کنید.
رینگ موتور استاندارد توسان (IX35) 230402G200
رینگ موتور استاندارد توسان (IX35) 230402G200

واشرکامل

واشرکامل در موتور واسط خوبی برای قرارگیری دو قطعه روی هم است. این قطعه  از ورود روغن، آب و هوا بین قطعات فلزی جلوگیری کرده و نقش مهمی در عملکرد موتور خودرو دارد. از آنجایی که این قطعه در با هر بار تعمیر خودرو در برابر گرمای زیاد از خود مقاومت نشان می دهد، در طول چند سال کارکرد به تعویض نیاز پیدا می کند چرا که با گذشت زمان طولانی کاملاً از بین می رود. مهم ترین نکته در نصب واشرها، استفاده از چسب های با کیفیت و مقاوم در برابر حرارت بالا است. چرا که مقاومت چسب ها روی منع ورود روغن، آب و هوا موثر است. برای تعویض واشرها یا خرید واشرهای جدید حتما به مراکز فروش لوازم یدکی معتبر مراجعه کنید.

شمع موتور

شمع موتوری با ایجاد جرقه بین محفظه هوا و بنزین تاثیر مستقیم روی حرکت کردن خودرو دارد. در واقع این قطعه مسئولیت ایجاد حرارت لازم درون سیلندر موتور را برعهده دارد. در خرید شمع موتور توجه به یک سری نکات لازم و ضروری است. شمع های موتور بر اساس کد حرارتی، جنس و تعداد الکترود انواع مختلفی دارند. هر کدام از این سه دسته شامل شمع های متعدد می شوند. شمع سرد، شمع نیمه گرم و شمع گرم از لحاظ کد حرارتی به سه دسته و از لحاظ ساختار و جنس الکترود به نوع معمولی و سوزنی تقسیم می شوند. در خرید شمع موتور حتماً به عواملی اعم از جنس الکترود، کد حرارتی، تعداد الکترودها، پایه رزوه، نوع سر الکترود مرکزی و فاصله دو الکترود مثبت و منفی توجه کنید.

صافی بنزین

کیفیت عملکرد صافی بنزین روی تنظیم موتور خودروی توسان موثر است. با جرم گرفتن فیلتر بنزین به مغزی پمپ بنزین فشار بالایی وارد شده و ممکن است موجب سوختن پمپ شود. عدم مرغوبیت صافی بنزین موجب سخت روشن شدن موتور خودرو می شود. بنابراین تعویض به موقع و خرید صافی بنزین با کیفیت روی عملکرد موتور خودرو نقش اصلی دارد.
خرید صافی بنزین
خرید صافی بنزین

کمک فنر

کمک فنر روی کاهش ارتعاشات خودرو تاثیر بسیار زیادی دارد. بنابراین چنانچه درست کار نکند، صاحب خودرو متحمل ضررهای بسیار خواهد شد. این قطعه مانند سایر قطعات خودرو مدل های متنوع با کاربردها و قیمت های گوناگون دارد. کمک فنرهای پنوماتیک، هیدرولیکی، هیدرواستاتیکی، بادی و اسپرت از جمله پرطرفدارترین نوع کمک فنرهای موجود در فروشگاه است.

روغن سرد کن

روغن سرد کن مانند رادیاتوری کوچک به هنگام کارکرد موتور از بالا رفتن بیش از اندازه حرارت روغن جلوگیری می کند. این قطعه آلومینیومی روی پمپ روغن نصب شده و به هنگام عبور روغن موجب کاهش دمای آن می شود. کیفیت و عملکرد این قطعه موجب افزایش طول عمر سایر قطعات موتور می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *