هر چند لوازمی از قبیل جک، لاستیک زاپاس و چراغ قوه که از وسایل ضروری خودرو به شمار می روند را باید در کلیه فصول سال در اتومبیل تان قرار دهید، اما یکسری وسایل دیگر نیز باید به جهت نامساعد بودن هوا و شرایط غیرقابل پیش بینی آن در خودرو وجود داشته باشد. در این مقاله می خواهیم به معرفی تجهیزات زمستانی خودرو بپردازیم. بنابراین تا پایان این مطلب از ربانی پارت همراه ما باشید.

آشنایی با لوازم ضروری خودرو در فصل زمستان

در صورتی که قصد دارید در فصل زمستان از خودروی خود استفاده کنید، بایستی به مسائل ایمنی اتومبیل و تجهیزات زمستانی نیز توجه نمایید. بررسی رادیاتور خودرو، کنترل قطعات فنی آن، برف پاک کن، بخاری، ضد یخ و … از جمله این موارد هستند. علاوه بر آن، با به همراه داشتن تجهیزات زمستانی خودرو می توانید در مواقع ضروری نهایت استفاده را از آنها ببرید.

زنجیر چرخ ضروری ترین ابزار خودرو در زمستان

اگر که قصد عبور از مسیر پربرف را دارید، داشتن زنجیر چرخ امری ضروری بوده و به عنوان یکی از تجهیزات زمستانی خودرو محسوب می شود. این زنجیر علاوه بر اینکه مانع از سر خوردن اتومبیل شما روی برف می گردد، بلکه سبب باز کردن مسیر خودرو با فرو رفتن چرخ ها در برف خواهد شد. زنجیر چرخ نباید درون جاده های بدون برف و صاف به علت کاهش میزان چسبندگی لاستیک با جاده مورد استفاده قرار گیرد. همچنین زنجیر چرخ باید متناسب با سایز لاستیک انتخاب شود.

نمک دانه درشت یا کیسه شن

این مواد می تواند سبب افزایش اصطکاک لاستیک خودرو با مسیر یخ زده و برفی گردد. در صورت لیز و لغزنده بودن مسیر جاده می توانید با پاشیدن نمک دانه درشت یا شن، به راحتی از روی آن عبور نمایید.

پوشش شیشه جلوی اتومبیل، یکی از لوازم ضروری خودرو در فصل زمستان

حتماً تاکنون با یخ زدگی شیشه های جلوی خودرو در شب های برفی یا سرد زمستانی مواجه شده اید. پوشش شیشه خودرو از لوازم ضروری خودرو در فصل زمستان محسوب شده و می توانید اقدام به تهیه آن از فروشگاه های لوازم جانبی خودرو کنید. یا اینکه با کمک پلاستیک و پتو چنین پوششی برای اتومبیل خود آماده کنید. با این کار، در مصرف انرژی و وقت تان به علت عدم نیاز به تمیز کردن شیشه صرفه جویی می شود و دیگر احتیاج به پاک کردن برف و یخ روی شیشه نخواهد بود.

کابل رابط باتری

از دیگر لوازم ضروری خودرو در فصل زمستان می توان به کابل رابط باتری اشاره نمود. ممکن است هوای سرد زمستان با تأثیر گذاری بر روی باتری خودروی شما، سبب خالی شدن آن شود. در چنین شرایطی قادر به روشن کردن خودرو و استفاده از گرمای بخاری آن نخواهید بود. با در اختیار داشتن کابل اتصال باتری می توانید اقدام به شارژ کردن باتری خود نموده و به حرکت خود ادامه دهید.

کاردک یخ زدا و برس برف روب، یکی از تجهیزات زمستانی خودرو

در صورتی که به دنبال ابزاری جهت از بین بردن یخ شیشه اتومبیل خود هستید، یک کاردک می تواند وسیله مناسبی جهت انجام این کار باشد. ولی اگر می خواهید ابزاری هم برای جارو کردن برف ها و هم پاک کردن یخ روی شیشه در اختیار داشته باشید، می توانید از ابزاری که یک طرف آن کاردک و در طرف دیگر آن جارو باشد، استفاده کنید.

حتما بخوانید  بهترین فروشگاه خرید لوازم یدکی کیا
 تجهیزات زمستانی خودرو
کاردک یخ زدا و برس برف روب

لاستیک زمستانی

مناطقی که در بیشتر روزهای سال دارای جاده های یخ زده بوده و برف زیادی در آنجا می بارد، نیاز به استفاده از لاستیک مخصوص برف دارد. لاستیک زمستانی به عنوان یکی از تجهیزات زمستانی خودرو، اگر که ساکن مکانی با دمای زیر 7 درجه سانتیگراد هستید، گزینه مناسبی تلقی خواهد شد. چرا که وجود میخ های سرامیکی یا فلزی روی این لاستیک ها، سبب چند برابر شدن اصطکاک آنها خواهد شد. همچنین شیارهای زیادی بر روی این لاستیک ها در مقایسه با لاستیک های معمولی وجود دارد.

پتوی مسافرتی

از دیگر تجهیزات زمستانی خودرو که می توان به آن اشاره نمود، پتوی مسافرتی است که بسیار مناسب سفرهای جاده ای و بین شهری می باشد. پتوهای مسافرتی چندکاره نه تنها حجم کمی را اشغال می کنند، بلکه به اندازه یک توپ جمع شده و امکان استفاده از آنها به عنوان زیر انداز وجود دارد. این پتوهای ضد آب، گزینه خوبی در هوای بارانی به شمار می روند.

چراغ چشمک زن

چراغ های چشمک زن مخصوص از جمله تجهیزات زمستانی خودرو بوده که خیلی کم مصرف هستند و با باطری نیز کار می کنند. جهت هشدار دادن به سایر رانندگان در زمان پارک کردن کنار جاده، استفاده از این چراغ ها گزینه خوبی خواهد بود. وجود این چراغ ها در خودرو، در هوای بارانی، برفی و مه آلود زمستانی اهمیت زیادی دارد.

کمپرسور باد خودرو، یکی از تجهیزات زمستانی خودرو

در فصل زمستان، احتمال کاهش فشار هوای لاستیک خودرو زیاد است. جهت رانندگی کردن ایمن، این فشار هوا اهمیت زیادی خواهد داشت. از این رو، باید اقدام به تنظیم آن به صورت به صورت دوره ای نمایید. دستگاه پمپ باد یا کمپرسور باد خودرو، انجام این کار را برای شما آسان تر خواهد کرد.

بیلچه یا بیل تاشو

حتماً یک عدد بیل تاشو یا بیلچه را در صندوق اتومبیل خود قرار داده، چرا که این وسیله می تواند کمک زیادی به شما در صورت گیر کردن خودرو در برف کند. یا اینکه در صورت پربرف بودن بخشی از مسیرتان، می توانید با استفاده از آن، راه خود را باز کنید.

چراغ قوه

چراغ قوه از دیگر تجهیزات زمستانی خودرو به شمار می رود و با توجه به تاریک شدن زود هنگام هوا در فصل زمستان، این وسیله می تواند ابزار مناسبی در زمان متوقف شدن خودروی شما باشد. با این وسیله می توانید به بررسی مشکل خودروی خود پرداخته و همچنین خودروهای عبوری نیز می توانند با مشاهده نور چراغ قوه شما را ببینند.

حتما بخوانید  معرفی و خرید قطعات موتوری اسپورتیج
ضد یخ، یکی دیگر از تجهیزات زمستانی خودرو
ضد یخ، یکی دیگر از تجهیزات زمستانی خودرو

ضد یخ

یکی دیگر از تجهیزات زمستانی خودرو، ضد یخ است که استفاده از آن در رادیاتور خودرو صورت می گیرد و مانع از یخ زدگی آب درون آن خواهد شد. لازم به ذکر است که ضد یخ علاوه بر اینکه، مانع از فریز شدن آب درون رادیاتور می گردد و از بلوک موتور حفاظت می کند، بلکه شرایط استارت زدن را به جهت داشتن دمای انجماد پایین تر از آب، مهیا می کند.

زنجیر یا طناب

از دیگر لوازم ضروری خودرو در فصل زمستان، طناب یا زنجیر است. حتماً قبل از حرکت در جاده ها در فصل زمستان، به بررسی وضعیت جاده ها بپردازید. در صورتی که طوفان شدید یا بارش سنگین برف پیش بینی شده است، به منظور بکسل کردن خودرو، طناب یا زنجیر به همراه خود داشته باشید.

جعبه ابزار

هر چند در کلیه فصول سال، وجود یک جعبه ابزار در خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است، ولی در صورت از کار افتادن اتومبیل تان در روزهای سرد زمستانی این جعبه بسیار کاربردی خواهد بود. البته سعی کنید تعمیرات ساده خودرو را قبل از رانندگی در مسیرهای سخت و سرد تا حدودی فرا گیرید تا اینکه منتظر رسیدن امداد برای ساعت های زیادی نباشید و بتوانید در چنین مواقعی نهایت استفاده را از جعبه ابزار ببرید.

لاستیک زاپاس

هر چند وجود لاستیک زاپاس در خودرو، در هر فصلی توصیه می شود، ولی به همراه داشتن آن در فصل زمستان بیش از هر زمان دیگری ضروری تر است. چرا که در صورت پنچر شدن لاستیک اتومبیل تان، با کمک لاستیک زاپاس زمان کمتری را در هوای سرد معطل خواهید شد.

جعبه کمک های اولیه

یکی از لوازم ضروری خودرو که می توان به آن اشاره نمود، جعبه کمک های اولیه می باشد. ولی اهمیت این تجهیزات در فصل زمستان چندین برابر می شود. چرا که در صورت وقوع حادثه در زمستان، احتمال دیر رسیدن نیروهای امداد به شما بیش از هر زمان دیگری وجود خواهد داشت. از این رو، در چنین وضعیتی قادر به حل برخی از مشکلات خود به وسیله جعبه کمک های اولیه هستید.

در این جعبه باید وسایلی از قبیل چسب زخم، قیچی، ماده ضد عفونی کننده، پماد ضد باکتری، بسته یخ فوری، باند استریل، اسپری ضد درد، دستمال مرطوب، دستکش یکبار مصرف و موچین وجود داشته باشد.

جعبه کمک های اولیه
جعبه کمک های اولیه

نتیجه گیری

در این مقاله به معرفی تجهیزات زمستانی خودرو پرداختیم که وجود آن در اتومبیل شما امری ضروری می باشد. ولی پیش از اینکه در روزهای سرد زمستانی به جاده بزنید، باید مطمئن شوید که باک بنزین شما پر است.

چرا که در جاده های سرد و یخی تمام شدن بنزین خودرو، مسئله ای آزار دهنده خواهد بود. بروز چنین شرایطی به ویژه در جاده های کم تردد می تواند سبب به خطر افتادن جان شما گردد. ربانی پارت وارد کننده لوازم یدکی کیا و قطعات یدکی هیوندای به شما در تهیه تمامی این اقلام مشاوره میدهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *