حضور محصولات هیوندای بیش از سایر شرکت های خارجی در کشورمان است. به هر نوع لوازم یدکی مربوط به گیربکس، موتور، بدنه، برقی، لوکس و تزئینی مربوط به خودروهای هیوندای ، لوازم یدکی هیوندای گفته می شود. در این مطلب نکات خرید لوازم یدکی هیوندا که باید به آن توجه داشته باشیم می پردازیم.

هر خودرو  در طول عمر مفید خود نیاز به خرید لوازم یدکی هیوندا آن دارد. همه خودروها به مراقبت مناسب نیاز دارند زیرا پس از مدتی استفاده، قطعات آنها باید تعویض شوند تا اصطکاک خودرو کاهش یابد. در این زمینه باید دانست و در خرید قطعات هیوندا بسیار دقت کرد زیرا هر کدام به قطعه خود مربوط می شود. هیوندای کدهای جداگانه و انحصاری خود را روی قطعات یدکی خود درج می کنند تا در هنگام عرضه به مشتریان مشکلی پیش نیاید.

راهنما و نکات خرید لوازم یدکی هیوندای

 1. اولین نکته خرید لوازم یدکی هیوندا این است که در مورد قطعه اطلاعات کافی داشته باشید و اطلاعات لازم را در مورد آن به دست آورید
 2. دومین نکته ای که در خرید قطعات هیوندای باید در نظر داشته باشید این است که دارای گارانتی هستند، به اصطلاح قطعات اورجینال در بازار خودرو جنیون نام دارد، این محصولات دارای گارانتی و قیمت بالاتر از سایر محصولاتی که گارانتی ندارند
 3. نکته سوم در مورد محصولات اصلی بسته بندی آنهاست. لوگوی شرکت تولید کننده این قطعات به صورت ستونی بر روی بسته بندی حک شده است و همین امر این قطعات را از بقیه متمایز می کند.

حساس ترین لوازم یدکی هیوندای که باید به آن توجه داشته باشیم

موتور

موتور به عنوان جزئی از لوازم یدکی اصلی، مانند قلب خودرو است، همانطور که انسان بدون قلب نمی تواند دوام بیاورد، خودرو بدون موتور نیز نمی تواند کار کند. خود موتور از عناصر مختلفی مانند سوپاپ، سر، بلوک و … تشکیل شده است که از سوختن سوخت گازهایی در داخل موتور ایجاد می شود که باعث حرکت خودرو می شود.

 ترمز

ترمز یکی از قطعات یدکی اصلی خودرو است که اساسا به کاهش سرعت خودرو کمک می کند و باعث کاهش سرعت و توقف خودرو می شود. ترمزها دارای قطعات زیادی مانند کالیپر، لنت، چرخش بیشتر، پدال و … هستند که در صورت بروز مشکل در ترمز، به دلیل شکستگی قطعات مختلف، قطعاتی مانند کالیپر و لنت به روتورهای شکسته نزدیک می شوند. برای ایمن نگه داشتن سیستم ترمز خودرو، هر چند وقت یکبار باید روتورها را تعویض کنید.

 کمپرسور

کمپرسور AC یکی از لوازم یدکی اصلی خودرو است. این قسمت در موتور ماشین است. AC در زمان روشن بودن ماشین و در طول سفرهای طولانی بیشتر کاربرد دارد. اگر هوای خنکی از مجاری خودرو خارج نمی شود و یا در هنگام روشن بودن خودرو صدای بلندی شنیده می شود به این معنی است که این قطعه فرسوده و قدیمی است و در این زمان باید آن را تعمیر کنید.

قطعات محور

اکسل یکی از قطعات یدکی اصلی خودرو است که وظیفه آن انتقال و رساندن انرژی تولید شده از موتور به چرخ ها می باشد. وقتی ماشین تکان می خورد و در عین حال صدا می دهد و می شکند یعنی اکسل ماشین مشکل دارد.

رادیاتور

رادیاتور هیوندای یکی از لوازم یدکی اصلی است و به عنوان قطعه ای برای خنک نگه داشتن بقیه قطعات خودرو در جلوی خودرو قرار می گیرد. هنگامی که خودرو در حال حرکت است، موتور و سایر قطعات ممکن است داغ شوند. رادیاتور گرمای قطعات را توسط پمپ هوا و آبی که در داخل آن جریان دارد گرفته و باعث خنک ماندن آنها می شود.

قطعات یدکی شاسی بلند

شاسی مهمترین سازه نگهدارنده و یکی از اصلی ترین قطعات یدکی خودرو است. مانند اسکلت بدن انسان، به عنوان پوشش اولیه دستگاه کاربرد مهمی دارد. این قطعه دارای اجزای پیچی خودرو و حفاظ روی آن می باشد.

قطعه صدا خفه کن

به عنوان یکی دیگر از قطعات یدکی اصلی خودرو، صدا خفه کن دارای مجموعه ای از محفظه ها در داخل یک ظرف فلزی می باشد. محفظه های این مجموعه صدا را به گونه ای منعکس می کنند که غذا می تواند بی صدا یا بدون صداهای ناخواسته حرکت کند.

حتما بخوانید  آشنایی با صافی بنزین و کاربرد های آن

باتری

باتری یکی از قطعات مهم و قطعات یدکی اصلی کیا و هیوندای است. کاربرد باتری تولید انرژی الکتریکی برای قطعات داخل خودرو است. ماشین یا هر نوع وسیله دیگری بدون باتری نمی تواند کار کند یا حرکت کند. علامت های مثبت و منفی روی باتری باعث می شود که باتری داخل موتور را تشخیص دهید.

کمک فنر

کمک فنر نوعی کمک فنر است که به عنوان لوازم یدکی اصلی هیوندای در زیر خودرو قرار می گیرد. هنگامی که خودرو از جاده های ناهموار عبور می کند، فنر به پایداری خودرو کمک می کند و به آرامی بالا و پایین می رود. در صورت آسیب دیدن کمک فنر خودرو باید سریعا آن را تعویض کرد در غیر این صورت آسیب جدی به خودرو وارد می کند.

 دینام

دینام نوعی قطعه یدکی است که باتری را شارژ می کند. باتری ماشین را می توان به راحتی توسط دینام در حین رانندگی شارژ کرد. کاربرد مهم دینام تولید انرژی مکانیکی برای تمامی قطعات خودرو است. اگر دینام فرسوده یا آسیب دیده باشد، چراغ های جلو کم نور می شوند و صداهای ناخواسته مختلفی از خودرو شنیده می شود. همچنین باعث می شود باتری خودرو زودتر تمام شود

سیستم تعلیق

سیستم تعلیق نوعی از لوازم یدکی اصلی قطعات هیوندای است که باعث اصطکاک می شود. وجود اصطکاک بین چرخ ها و جاده بسیار مهم است زیرا این اصطکاک باعث می شود خودرو به راحتی در جاده حرکت کند.

 سیستم جرقه زنی

جرقه بخش مهمی از خودرو است که می تواند به احتراق سوخت کمک کرده و باعث روشن شدن و حرکت خودرو شود. سیستم جرقه زنی در زیر خودرو قرار دارد.

نکات مهم در خرید لوازم یدکی هیوندای

نکات خرید لوازم یدکی هیوندا که باید به آن توجه داشته باشیم به شرح زیر است:

 نکته اول: کیفیت و اصالت قطعات

قطعا اولین چیزی که ذهن همه را درگیر می کند اصل بودن قطعه ای است که خریداری می کند. هیچ کس دوست ندارد قطعه ای را روی ماشین خود نصب کند که اصل نباشد. بنابراین اولین چیزی که در خرید لوازم و قطعات باید به آن توجه کنید اصالت است یعنی کره ای بودن قطعه.

نکته دوم: سلامت کامل قطعات و عدم نیاز به تعمیر

بعد از اینکه از اصالت قطعات خودرو خود مطمئن شدید، باید ببینید که آیا قطعه ای که فروشنده به شما پیشنهاد خرید می دهد سالم است یا خیر. آیا به دلیل نیاز به تعمیر باید بخشی از آن را به دست تعمیرکار بسپارید؟

نکته سوم: رنگ اصلی قطعات بدنه

قطعا برای خرید قطعاتی مانند قطعات بدنه، درب موتور و درب صندوق باید رنگ آن قطعه را نیز در نظر بگیرید زیرا اصل بودن یا نبودن آن شرط بسیار مهمی است که باعث افزایش یا کاهش ارزش خودروی شما می شود. پس نکته سوم در خرید قطعات خودرو رنگ قطعه را دست کم نگیرید و از درست بودن رنگ قطعه خود مطمئن شوید.

نکته چهارم: قیمت مناسب

قیمت مناسب برای همه یکی از معیارهای خرید و ارزیابی کالای مورد نیاز اوست.

نکته پنجم: گارانتی محصول

اما بعد از اینکه از تمام این نکات کلیدی مطمئن شدید، وقت آن است که به نوعی به فروشنده قطعات اعتماد کنید و چه بهتر از این که فروشنده برای قطعات خودرو به شما گارانتی بدهد و خیالتان را راحت کند.

راه های تشخیص قطعات یدکی هیوندای اصلی از تقلبی

لازم است در ابتدا شناخت کافی از قطعات خودروی خود داشته باشید. این ممکن است در نگاه اول غیرممکن به نظر برسد، اما با بررسی و تحقیق بیشتر، راهی برای تشخیص جنسیت جعلی از اصل پیدا خواهید کرد. برای تشخیص قطعات و لوازم یدکی اصلی هیوندای از تقلبی در هنگام خرید توجه به برگه خرید ذکر شده در زیر امری مهم و ضروری تلقی می شود.

 1. ظاهری شیک و بسته بندی باکیفیت و مهر و موم شده دارد
 2. توجه به جزئیات محصول در هنگام خرید
 3. دارای گارانتی یا ضمانت
 4. توجه به رنگ بسته بندی قطعه
 5. توجه به آلیاژ استفاده شده در قطعات با دست زدن به قطعه
 6. توجه به پرداخت های سطحی روی سطح قطعه (صافی یا ناهمواری)
 7. توجه به جوشکاری ظریف و نامرئی قطعات
 8. توجه به نماد هولوگرام محصول و نداشتن اشتباه نوشتاری
حتما بخوانید  بررسی خودرو هیوندای سوناتا YF
خرید لوازم یدکی هیوندا
خرید لوازم یدکی هیوندا

خطرات خرید لوازم یدکی تقلبی

 • ممکن است اتومبیل شما آتش بگیرد یا موتور شما متوقف شود: بله، وقتی به قطعات یدکی تقلبی بسنده می کنید، سلامت موتور اتومبیل خود را به خطر می اندازید و شرایط شدید آن می تواند منجر به آتش سوزی شود.
 • ترمزهای خودرو ممکن است به طور موثر کار نکنند: وقتی به لنت ترمز ارزان تر رضایت می دهید، در معرض خطر بیشتری برای از دست دادن عملکرد ترمز در خودرو خود قرار می گیرید که منجر به تصادف می شود.
 • تصادفات ناشی از خطرات الکتریکی: بله، زمانی که خطر تعویض قطعات یدکی خود را با قطعات تقلبی و غیر موثر دارید، می توانید خودروی خود را در معرض خطرات الکتریکی قرار دهید.
 • عمر مفید خودروی خود را کاهش می دهید: هر بار که به سراغ جایگزین ارزان تر و تقلبی می روید، سلامت خودرو خود را به خطر می اندازید.

 

نکاتی که در هنگام خرید قطعات یدکی باید در نظر بگیرید

قیمت تجهیزات: شاید مهم ترین عامل در هر خریدی قیمت باشد. البته محدودیت بودجه برای خرید گران ترین نمونه ها وجود ندارد که البته اصلاً مهم نیست زیرا گران بودن محصولات به معنای خوب بودن آنها نیست. آنچه مهم است تعادل بین کیفیت و قیمت آنهاست. قبل از خرید سعی کنید حداکثر مقدار نقدی را که می توانید برای خرید خود اختصاص دهید مشخص کنید تا بسیاری از نمونه ها به طور خودکار از محدوده انتخاب شما حذف شوند و سپس بتوانید راحت تر انتخاب کنید.

سازگاری قطعات یدکی با مدل خودرو: هنگام خرید لوازم یدکی خودرو، حتما قطعات مخصوص خودروی خود را خریداری کنید. اگرچه محصولات زیادی وجود دارد که برای همه خودروها استفاده می شود، اما بدیهی است که نمونه هایی که به طور خاص برای یک خودرو ساخته شده اند، بهترین کارایی و عملکرد را برای خودروی شما به ارمغان می آورند.

مشاوره با کارشناسان: از فردی که دانش لازم برای خرید قطعات یدکی را دارد کمک بگیرید

به جزئیات توجه کنید

هنگامی که قطعات یدکی خود را به صورت آنلاین خریداری می کنید، به احتمال زیاد با وب سایت هایی مواجه می شوید که با تخفیف های سنگین و قیمت های جذاب دیگر شما را وسوسه می کنند. اگرچه ممکن است این یک معامله عالی به نظر برسد، به یاد داشته باشید، برای تهیه قطعات یدکی خود باید فراتر از این پیشنهادات وسوسه انگیز نگاه کنید.

اول از همه، شما باید ارزیابی کنید که به چه اجزایی و چقدر نیاز دارید. مطمئناً نمی خواهید قطعه ای را بخرید که به آن نیاز ندارید. هنگامی که با قطعات یدکی مواجه می شوید که در مورد آنها مطمئن نیستید، همیشه باید به مشخصات سازنده مراجعه کنید و بررسی کنید که آیا آنها مارک هستند یا خیر.

فرض کنید در حال تعویض کندانسور AC وسیله نقلیه خود هستید، بررسی کنید که چه اجزای پشتیبانی اضافی (مانند شیلنگ ها، لوله ها و غیره) برای راه اندازی کندانسور مورد نیاز است و همه قطعات را به درستی سفارش دهید. نوشتن لیستی از اجزای مورد نظرتان همیشه مفید است.

شماره OEM را بررسی کنید

اعداد OEM مطمئن ترین شرط شما برای خرید آنلاین قطعات خودرو اصلی هستند. شماره های OEM آنهایی هستند که با تولید کنندگان واقعی فهرست شده اند. به طور خلاصه، هنگامی که قطعات یدکی خود را به صورت آنلاین خریداری می کنید، مانند یک احراز هویت دو طرفه عمل می کند.

برخی از تولیدکنندگان نیز کاتالوگ قطعات یدکی خود را دارند که در آن به راحتی می توان شماره قطعه را برای هر قطعه یدکی پیدا کرد.

خرید لوازم یدکی هیوندا
خرید لوازم یدکی هیوندا

مزایای خرید اینترنتی قطعات یدکی

1- صرفه جویی در زمان

2- قطعات کمیاب

3- ضمانت تعویض

4- خرید لوازم یدکی در شهرهای کوچک

5- سرعت تحویل

6- توجه به بسته بندی

در این مقاله به نکات خرید لوازم یدکی هیوندا که باید به آن توجه داشته باشیم  به طور کامل پرداختیم تا بتوانیم بهتربن انتخاب  را انجام دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *