گیربکس کیا 8 سرعته که توسط مهندسان داخلی ساخته شده است، هم اندازه گیربکس 6 سرعته اتوماتیک این شرکت است، اما 3.5 کیلوگرم سبکتر است.  در این مقاله قصد داریم شما را با عیب یابی و تعمیر لوازم گیربکس کیا اشنا کنیم. در ابتدا به اشنایی با گیربکس کیا می پردازیم.

گیربکس کیا

کیا قبلاً تجربه استفاده از اتوماتیک 8 سرعته گیربکس را در خودروهای دیفرانسیل عقب داشته است، اما مهندسان این شرکت از مهارت بیشتری برای انتقال این ویژگی به بیرون به خودروهای دیفرانسیل جلو بدون اشغال فضای زیاد استفاده کرده اند.

عیب یابی و تعمیر لوازم گیربکس کیا
عیب یابی و تعمیر لوازم گیربکس کیا

لوازم گیربکس کیا

قطعات گیربکس مهمترین قطعه یک خودرو هستند که اگر یکی از قطعات آن به درستی کار نکند عملکرد کلی گیربکس بدتر می شود و سایر قطعات به مرور زمان خراب می شوند.بسیاری از قطعات گیربکس مانند سایر قطعات خودرو، مصرفی بوده و پس از طی مسافت مشخصی باید تعویض شوند. در هنگام رادیاتور روغن گیربکس، خرید اویل پمپ باید دقت لازم را داشته باشید.

گیربکس مانند یک قطار دنده یا یک واحد مکانیکی یا جزء است که دارای یک سری چرخ دنده است که در یک محفظه ادغام شده است. در ابتدایی ترین حالت، گیربکس مانند هر سیستم دنده ای کار می کند. این امر باعث تغییر گشتاور و سرعت در خودرو می شود. 

با توجه به ماهیت متغیر مقاومت وسیله نقلیه ناشی از تغییرات بار و درجه، قدرت موتور باید در محدوده وسیعی از سرعت جاده در دسترس باشد. بنابراین به همین دلیل با استفاده از دنده دور موتور کاهش می یابد و باعث می شود که چرخ با سرعت مناسبی با توجه به شرایط کاری خودرو در جاده بچرخد.

بخشی از اجزای گیربکس کیا

 گیربکس اتوماتیک کیا دارای اجزای زیادی است. با این حال، هر گیربکس دارای ویژگی اصلی است و همه آنها بخشی از عملکرد صحیح تمرین گیربکس هستند. اما برای اینکه بدانید آنها چگونه وسیله نقلیه شما را تامین می کنند، باید بیشتر از نام قطعات بدانید.

 مبدل گشتاور

گیربکس های اتوماتیک فاقد کلاچ هستند. در عوض، مبدل گشتاور دارند. وسیله نقلیه شما در ابتدا نمی تواند دنده را تعویض کند.

هنوز به موتور متصل است. در غیر این صورت، دنده ها سفت می شوند. اگر مشکوک هستید که مبدل گشتاور به درستی کار نمی کند، باید فورا آن را تعمیر یا تعویض کنید.

مبدل گشتاور شما به موتور شما اجازه می دهد تا در صورت جدا شدن از گیربکس کار کند، این مانند قطع کردن گیربکس برای تعویض دنده با فشار دادن کلاچ روی گیربکس دستی است.

در یک عمل گیربکس، مبدل گشتاور وظیفه کاهش سرعت و توقف خودرو را بر عهده دارد در حالی که به موتور اجازه می دهد کار کند.

 پمپ روغن

پمپ بنزین اتوماتیک گیربکس کیا مانند هر پمپ سوخت دیگری کار می کند. این سیال انتقال را از مخزن انتقال به بدنه سوپاپ منتقل می کند، که در صورت نیاز تمام اجزای مختلف را در سراسر انتقال هدایت می کند. این یک جزء پیچیده نیست، اما بخش مهمی از سیستم است و یکی از معدود اجزای اتوماسیون گیربکس است که گاهی اوقات از کار می افتد. خرید روغن گیربکس برای عملکرد بهتر گیربکس بسیار مهم است.

پمپ روغن
پمپ روغن

دنده سیاره ای

چرخ دنده سیاره ای دارای سه مجموعه چرخ دنده است. دنده اصلی دنده خورشیدی است و در مرکز کریر قرار دارد. مجموعه دوم دنده های جهان است. چرخ دنده ها و ترکیباتی بین دنده خورشیدی و دنده وجود دارد.

حتما بخوانید  آشنایی با صافی بنزین و کاربرد های آن

تعمیر کیا اتوماتیک گیربکس

در هنگام تعمیر  لوازم گیربکس کیا در ابتدا باید مشکلات با وجود امده اشنا شویم.

جرقه زدن و لیز خوردن در تعویض دنده

دنده های لغزنده اگر ماشین خود را فقط برای اینکه لیز بخورد در دنده قرار می دهید، مشکلی دارید. علت احتمالی این است که خود چرخ دنده ها فرسوده شده اند.

در نتیجه آسیب باید قطعات را تعویض کنید زیرا به مرور زمان بدتر می شود.همچنین عاقلانه است که سطح مایع گیربکس خود را بررسی کنید و به تعمیر کیا گیربکس خود ادامه دهید زیرا قطعات ممکن است در نتیجه روانکاری کم فرسوده شوند.

مانند بسیاری از مسائل ذکر شده در این راهنما، پایین بودن سطح آب آشامیدنی می تواند دلیل این مشکل باشد. اگر صدایی بیش از حد معمول از خودروی خود در حالت نول شنیدید، سطح مایع را بررسی کنید و سعی کنید آن را پر کنید. اگر با این کار مشکل حل نشد، محتمل ترین علت فرسوده شدن قطعات گیربکس است.

هنگامی که “موتور خدمات اخیر” را به رنگ زرد در داشبورد خود مشاهده کردید، این دقیقاً همان کاری است که باید انجام دهید زیرا نشان دهنده این است که چیزی در شرف وقوع است یا اشتباه پیش رفته است.

سنسورهای مختلف

سنسورهای مختلفی در قسمت های مختلف خودروی شما از جمله سنسورهای روی گیربکس وجود دارد. آنها در موقعیتی هستند که می توانند نشانه های خاصی از یک مشکل در حال توسعه را تشخیص دهند، مانند ارتعاشات یا تکان هایی که ممکن است نتوانید آنها را ببینید، بشنوید یا احساس کنید.

کشش کلاچ

زمانی اتفاق می‌افتد که چرخ فلایویل و کلاچ پاک نمی‌شوند و تعویض دنده تقریبا غیرممکن می‌شود. این مشکل گیربکس با صدای بلند هر بار که بخواهید دنده را عوض کنید اتفاق می افتد.اگر از این مشکل رنج می برید، خوشبختانه هزینه های تعمیر گیربکس گزاف نخواهد بود. 

اگر کلاچ بیش از حد در پدال شلی داشته باشد، اتصال بین دیسک کلاچ و پدال نمی تواند دو قسمت را از هم جدا کند.  اگرچه می توان با پر کردن مایع آن را حل کرد. مشکلات احتمالی دیگری وجود دارد که شما را از حرکت به سمت دنده باز می دارد.

گاهی ممکن است کامپیوتری که بخشی از خودروی شماست منبع مشکل باشد، در غیر این صورت ممکن است نیاز به تنظیم کابل‌های تعویض دنده داشته باشد.

روغن گیربکس

 روغن به عنوان یک روان کننده و خنک کننده برای قطعات متحرک گیربکس عمل می کند، زیرا در هنگام رانندگی در حرکت ثابت هستند، این باعث اصطکاک و تولید گرما می شود. اگر رادیاتور روغن گیربکس را نادیده بگیرید، مشکل فقط بدتر می شود و در نهایت هزینه تعمیر گیربکس بالاتری خواهید داشت.  رادیاتور روغن گیربکس  بسیار مهم است. تکان خوردن و هنگام تعویض دنده به دنده یکی از علائم رایج گیربکس معیوب است. حتی اگر این اثرات را بعد از تعویض مواد احساس کنید، به هم ریختگی می تواند مشکل ایجاد کند. در این صورت، کلاچ شما باید تعویض شود.

اگر هر گونه لرزش یا ساییدگی احساس کردید، ممکن است شیفترهای دنده ماشین شما آسیب دیده یا فرسوده شده باشند. سیستم انتقال تنها زمانی می تواند کار کند که مایع گیربکس به طور خودکار آب بندی ها را روان، تمیز کند در حالی که به عنوان مایع هیدرولیک عمل می کند. حتی اگر آب گیربکس کمتر از حد نرمال باشد، ماشین شما آسیب می بیند و اگر همه چیز نشتی داشته باشد، به دردسر بزرگی خواهید افتاد.

حتما بخوانید  مقایسه و تفاوت خودرو های سدان و کوپه

مایع خودکار گیربکس قرمز روشن است و بوی شگفت انگیزی دارد (یعنی اگر همه چیز در حالت کار باشد). اگر یک جایی پیدا کردید و آب با این توصیف مطابقت داشت، خوش شانس هستید، تنها چیزی که نیاز دارید یک سوراخ برای پر کردن است. با این حال، اگر با آبی مواجه شدید که تیره است و بوی سوزش می دهد، ممکن است مشکل بدتر شود.

این اغلب نیاز به خراش دادن یا جایگزینی کل سیستم انتقال دارد زیرا آلوده است و برای استفاده در دستگاه مناسب نیست. با روغن موتور فرق داره چون موتور از هیچ کدوم استفاده نمیکنه پس اگه زیر حد نرمالش باشه درسته که نشتی داره.

روغن گیربکس هیوندا وراکروز 4 خط (ix55) ATF T4 0450000170
روغن گیربکس هیوندا وراکروز 4 خط (ix55) ATF T4 0450000170

سطح آب

اگر می خواهید سطح آب را بررسی کنید، سعی کنید جعبه انتقال (نزدیک دوشاخه پرکننده) را پیدا کنید و یک ارزیابی بصری انجام دهید. باز هم، اگر نشت دارید، ضروری است که به این موضوع رسیدگی کنید.

دنده عوض کردن

اگر می‌خواهید دنده را عوض کنید و احساس مقاومت می‌کنید، یا دنده مدام به سمت خارج می‌رود، قطعاً مشکلی وجود دارد. هنگام تعویض دنده نباید فشاری وارد شود، بنابراین اگر حتی تغییر جزئی را احساس کردید، باید در اسرع وقت خودرو خود را به گیربکس یا یک متخصص خودرو گیربکس ببرید.

این معمولاً مشکل کلاچ است، بنابراین در صورت بروز این نوع مشکل، آماده تعویض آن باشید. تعیین میزان مشکل گیربکس در کلاچ می تواند دشوار باشد، بنابراین بهترین توصیه این است که ماشین خود را همانطور که در بالا ذکر شد به متخصص کلاچ و گیربکس ببرید.

علل و راه حل های احتمالی:

  1. خرابی یک یا چند شیر برقی که معمولا سیستم کلاچ را تحت تاثیر قرار می دهد و یا ممکن است کلاچ ها مشکل داشته باشند. این مشکلات کد دیگری را راه‌اندازی می‌کنند که به تشخیص و رفع مشکل کمک می‌کند.
  2. مشکلات تورم ناشی از آسیب یا پوسیدگی. این باعث ایجاد مشکلات ارتباطی برقی می شود. علائم به وجود آمده مشابه برقی معیوب است، بنابراین توصیه می کنیم سیم کشی و برقی را بررسی کنید.
  3. اتصالات آسیب دیده روی برد کنترل که باعث از دست رفتن سیگنال ها و دستورات می شود. در حالی که به راحتی تمیز می شود، تعمیر مفاصل شکسته می تواند یک راه حل غیر قابل اعتماد باشد، بنابراین بهتر است آنها را تعویض کنید.

تعویض زود هنگام یا تاخیری دنده

گیربکس با مشکل گسترده تعویض زود هنگام یا توقف دنده مواجه هستند. در بیشتر موارد، این مشکل برای مدتی و بیشتر زمانی که خودرو به دمای بالاتری می رسد ظاهر می شود. هنگامی که این مشکلات رخ می دهد، چراغ چک موتور ممکن است همچنان روشن باشد،. به این معنی که یک کد در حافظه ذخیره شده است.  بنابراین در هنگام خرید قطعات مختلف گیربکس به خصوص خرید اویل پمپ توجه داشته باشید و همچنین در هنگام تعمیر وتعویض گیربکس کیا دقت بالایی داشته باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *