تقریباً همه ی ما وسایل نقلیه موتوری داریم که از سیستم خنک کننده استفاده می کند. پمپ آب مایع خنک کننده را از طریق لوله خنک کننده رادیاتور به گردش در می آورد که خنک می شود و از طریق موتور و شیلنگ ها عبور می کند. مایع خنک کننده یا ضد یخ به گونه ای طراحی شد‌‌ه است که هوا را از تمام مسیرهای خنک کننده عبور می دهد. با ماهمراه باشید تا دلیل حباب شدن مایع خنک کننده خودرو چیست را بدانبم.

ترموستات باز و بسته می شود تا جریان مایع خنک کننده برای گرم کردن و چرخاندن موتور کنترل شود. حباب های هوا در مایع خنک کنند‌ه، رادیاتور یا مخزن انبساط به این معنی است که هوا در نقطه ای وارد سیستم شد‌‌ه است. این می تواند باعث گرم شدن بیش از حد شود.

رادیاتور درب

درپوش رادیاتور به عنوان مهر و موم فشار عمل می کند و فشار را در سیستم خنک کننده حفظ می کند. همچنین اجازه می دهد تا فشار و مایع خنک کننده از مخزن انبساط (سراریز) شود. خرابی درپوش رادیاتور می تواند به هوا اجازه ورود به سیستم را بدهد و اغلب حباب هایی در مخزن انبساط ایجاد می کند.

رادیاتور بخاری توسان 971382E100
رادیاتور بخاری توسان 971382E100

مخزن انبساط

حباب های هوا در سیستم خنک کننده اغلب نتیجه روش های شستشوی نامناسب یا پر شدن جزئی یا ناقص رادیاتور است. محفظه های هوا مقدار مایع خنک کننده را کاهش می دهند و اغلب منجر به دمای بالاتر از حد معمول می شود. هوا از ورودی رادیاتور یا در مخزن انبساط نشت می کند.

ترموستات

ترموستات ها باید کاملاً باز باشند تا جریان کامل مایع خنک کننده در شرایط رانندگی معمولی داشته باشند یا باید بسته باشند تا مایع خنک کننده به سرعت گرم شود تا موتور سرد راه اندازی شود. مکانیسم ترموستات می تواند باز یا بسته شود و در نتیجه دمای بسیار گرم یا سرد ایجاد شود.

ترموستات معیوب که به صورت دوره ای باز و بسته می شود می تواند باعث ضربه و نشتی در رادیاتور یا مخزن انبساط شود. بسته شدن و باز شدن سریع دریچه ترموستات می تواند باعث ایجاد صدای کوبش در داخل رادیاتور شود که در اثر ضربان مایع خنک کننده ایجاد می شود.

پوسته هوزینگ ترموستات سراتو
پوسته هوزینگ ترموستات سراتو

شیر کنترل بخاری

شیر کنترل بخاری اجازه می دهد تا مایع خنک کننده داغ وارد هسته بخاری شود تا محفظه سرنشین را گرم کند. یک شیر کنترل بخاری با مهر و موم بد در انتهای شیر یا اتصال شلنگ بخاری به هوا اجازه ورود به سیستم را می دهد.

شیلنگ مخزن انبساط

شیلنگ اتصال رادیاتور و مخزن انبساط باید در محل اتصال گیره نشتی داشته باشد.شیلنگ نمی تواند شکافته شود یا نشت کند. هوا می تواند وارد دریچه شود و در داخل مخزن انبساط حباب ایجاد کند.

حتما بخوانید  معرفی قطعات یدکی خودرو سورنتو

سر شوینده

دلیل حباب شدن مایع خنک کننده خودرو چیست :واشر سر منفجر یا آسیب دید‌ه یکی از شایع ترین و واضح ترین دلایل ایجاد حباب خنک کننده است. اگر واشر سر بین روکش آب و داخل سیلندر بشکند، گاز جم شد‌ه وارد  آب شد‌ه و هوا را از طریق سر و به داخل سیستم خنک کننده می فرستد. واشرهای سر دمیده حباب های زیادی در رادیاتور و مخزن انبساط ایجاد می کنند. نتیجه گرم شدن بیش از حد سریع است.

زنگ زدگی و کثیفی

رادیاتورها با افزایش سن زنگ می زنند، مخصوصاً زمانی که محافظت نشد‌ه باشند و نسبت ضد یخ به آب مناسبی نداشته باشند. زنگ زدگی، لجن و زباله لوله های هسته رادیاتور را مسدود کرده و عملکرد ترموستات و پروانه پمپ آب را مختل می کند. گرمای بیش از حد و خوردگی باعث می شود مایع خنک کننده به جوش بیاید و حباب های کوچکی در گردن رادیاتور یا مخزن انبساط ایجاد شود.

علت گرم شدن و جوشیدن رادیاتور خودرو چیست

رادیاتور برای محافظت از بلوک موتور در برابر گرمای بیش از حد در هنگام کار عادی کار می کند. رادیاتور همچنین پیستون ها را در یک راستا نگه می دارد و به موتور اجازه کار می دهد. مایع خنک کننده از طریق موتور و داخل رادیاتور جریان می یابد تا گرمای اضافی را از بین ببرد. مایع خنک کننده از طریق موتور به گردش در می آید. هنگامی که رادیاتور به درستی کار نمی کند، مایع خنک کننده به موتور بیش از حد داغ می شود و می جوشد.

تمبر

هر زمان که آب بندی آسیب ببیند، هوای اضافی به سیستم رادیاتور نشت می کند و باعث ایجاد مشکلاتی در سطح فشار داخلی می شود. این سطوح فشار بسیار حساس هستند و به طور مستقیم بر توانایی رادیاتور برای انجام هدف خنک کننده خود تأثیر می گذارد. جریان و انبساط مایع خنک کننده باید به دقت کنترل شود، در غیر این صورت رادیاتور به جوش می آید. هوا نیز سرعت خوردگی را افزایش می دهد.

فن رادیاتور

این فن به خنک نگه داشتن رادیاتور در زمانی که ماشین کار نمی کند کمک می کند. فن از طریق شبکه ای از سیم های مختلف به رادیاتور متصل می شود که به راحتی در طول زمان خورد‌ه می شوند و اگر فن هوای کافی را تامین نکند، رادیاتور 4903 بیش از حد گرم می شود.

خودرو مانند هر وسیله مکانیکی دیگری در اثر عملکرد اجزای خود و سوزاندن سوخت و مواد شیمیایی گرما تولید می کند. این گرما باید در داخل خودرو کنترل شود وگرنه نمی توان از خودرو استفاده کرد. مشکل دیگر این است که گرما دشمن سلامت موتور خودرو است. بنابراین داشتن سیستم خنک کننده خودرو مهمترین و موثرترین راه حلی است که به ذهن می رسد.

حتما بخوانید  بهترین فروشگاه خرید لوازم یدکی کیا

در ادامه مقاله به این موضوعات خواهیم پرداخت:

  • اجزای سیستم خنک کننده خودرو
  • عملکرد سیستم خنک کننده خودرو
  • کنترل دمای موتور

اجزای سیستم خنک کننده خودرو

تقریباً همه خودروها از سیستم خنک کننده مایع برای موتورهای خود استفاده می کنند. سیستم خنک کننده خودرو شامل:

  •  مجموعه‌ای از لوله‌ها که در سرسیلندر و بدنه موتور و اطراف محفظه احتراق با آب در گردش یا خنک‌کننده دیگر وارد می‌شوند تا گرمای افزایش‌یافته را دفع کنند.
  • رادیاتور با بسیاری از لوله های کوچک با تیغه های لانه زنبوری برای اتلاف سریع گرما، که با دریافت و خنک کردن مایع داغ از موتور حاصل می شود.
  •  پمپ آب گریز از مرکز که از طریق آن محیط خنک کننده به گردش در می آید.
  • دماسنج (ترموستات) که به طور خودکار با تغییر مقدار مایع خنک کننده وارد رادیاتور دمای ثابت را حفظ می کند.
  •  هدایت هوای تازه از طریق رادیاتور.

عملکرد سیستم های خنک کننده خودرو

برای نگهداری موتور زیر صفر درجه سانتیگراد (32 درجه فارنهایت)، لازم است از یخ زدن مایع خنک کنند‌‌ه‌ پیشگیری شود. این عمل معمولاً با افزودن برخی مواد افزودنی مانند اتیلن گلیکول به خنک کننده انجام می شود که نقطه انجماد مایع خنک کننده را کاهش می دهد. با تغییر مقدار مخلوط اضافه شد‌ه، می توان نقطه انجماد مایع خنک کننده را به گونه ای حفظ کرد که بتواند در کمترین دمای ممکن کار کند. یخچال های دارای مواد ضد ترک باید سالی یک بار تخلیه و پر شوند. سیستم تهویه مطبوع سیلندرها در دمای بالاتر و کارآمدتر عمل می کند و نه تنها مزیت مهمی در رفع یخ زدگی یا جوشیدن مایع خنک کننده در دماهای بالا دارد، بلکه از آسیب به سیستم الکتریکی در اثر قطع برق نیز جلوگیری می کند.

کنترل دمای موتور

کنترل دمای موتور دشوارتر است، بنابراین قطعات سرامیکی مقاوم در برابر دمای بالا در طراحی سیستم‌های عامل دمای بالا مورد نیاز است. یک سیستم خنک کننده تحت فشار برای افزایش دمای کارکرد موثر استفاده می شود. سیستم های نیمه آب بندی در اوایل دهه 1970 معرفی شدند که از یک مخزن خنک کننده اختصاصی برای گسترش مایع خنک کننده در هنگام گرم شدن بیش از حد استفاده می کردند. خنک کننده با فرمول خاص که در طول زمان تجزیه نمی شود، نیاز به تعویض سالانه را از بین می برد. امیدواریم اطلاعاتی در مورد دلیل حباب شدن مایع خنک کننده خودرو چیست کسب کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *