گیربکس یکی از حیاتی ترین قطعات خودرو محسوب می شود که نقشی اساسی در اتومیبل دارد. سرعت موتور به وسیله گیربکس خودرو تنظیم می شود و علاوه بر آن قدرت موجود در موتور را به چرخ های خودرو منتقل می نماید. در این مقاله شما را با ایرادات رایج گیربکس ماشین آشنا می کنیم تا در زمان بروز مشکل بتوانید تا حد امکان مشکل را شناسایی کنید.
گیربکس دارای سیستمی به هم پیوسته است که درون آن هر یک از اجزا وظیفه خود را با کمک اجزا دیگر انجام می دهد و درصورن خرابی هر یک از اجزای گیربکس، عملکرد کلی گیربکس دچار خلل می شود و باید برای بر طرف کردن آن به تعمیرگاه های معتبر مراجعه نمایید.

باید در نظر داشته باشید که آشنایی با انواع گیربکس خودرو می تواند شما را از مشکلات احتمالی آگاه سازد. همچنین خرید قطعات گیربکس باید از مراکز معتبر و با سابقه انجام شود تا در آینده کم ترین اختلال در گیربکس اتومبیل ایجاد شود.

علایم خرابی گیربکس

نشتی روغن واسکازین

یکی از نشانه های خراب شدن آب بندهای خودرو و همچنین کاسه نمدهای جعبه دنده، نشتی های روغن گیربکس است. درصورتی که این مشکل در خودرو برطرف نشود خرابی های بزرگ تر و پر هزینه تر در پی دارد. همچنین تداوم این مشکل می تواند خرابی جبران ناپذیری در جعبه دنده اتومبیل ایجاد کند.
درنظر داشته باشید که کاهش شدید روغن در گیربکس های اتوماتیک می تواند تکان های شدید و ایرادهایی در عملکرد جعبه دنده ایجاد نماید و سرنشینان را آزار دهد.

صداهای ناهنجار و آزار دهنده

گاهی در خودرو صداهای آزار دهنده ای تولید می شود که از سمت گیربکس است؛ این صداها می تواند علت خرابی جعبه دنده اتومبیل شما به شمار روند. در صورتی که با فشار دادن پدال کلاچ صدا از بین برود قطعا جعبه دنده ایراد و مشکل دارد و باید در کوتاه ترین زمان اقدام به رفع ایراد آن در تعمیرگاه های معتبر نمایید.
سایش دنده ها و بلبرینگ که عمدتا به علت کاهش سطح روغن گیربکس است، می تواند موجب تولید صداهای ناهنجاری در گیربکس شود.

مشکل در هنگام تعویض دنده

علایم خرابی گیربکس ماشین

مشکل در هنگام تعویض دنده به این صورت است که با فشردن پدال کلاچ و تعویض دنده، دنده از جای خود بیرون می پرد و به درستی جا نمی رود. در ابتدا باید بگوییم مشکل در تعویض دنده می تواند نشان دهنده مشکلاتی همچون ایراد در رابط اهرم دنده با گیربکس، مشکل در فنر ساچمه و موارد دیگر باشد. اما یکی از دلایل آن می تواند بروز مشکل در گیربکس خودرو باشد.
برخی موارد دیگر که جا نخوردن دنده می تواند علت آن ها باشد، ایراد در کشویی مرتبط با دنده، ساییده شدن ساچمه های خودرو و بروز مشکل در خار موشکی است که در صورت ایراد باید اقدام به خرید قطعات گیربکس با کیفیت انجام دهید.

بوی سوختگی که از خودرو حس می شود می تواند نشان دهنده مشکلات خاصی باشد اما اولین موردی که در این زمان باید مورد بررسی قرار گیرد، گیربکس اتومبیل است. نکته مهم آن است که بوی سوختگی می تواند به علت داغی بیش از حد روغن گیربکس باشد. در صورتی که روغن گیربکس را طولانی مدت عوض نکنید و یا سطح آن بسیار زیاد پایین بیاید عملکردش دچار اختلال می شود و نمی تواد اجزای گیربکس را به درستی خنک کند. در نتیجه به علت گرمای قطعات گیربکس بوی سوختگی تولید می شود

روشن شدن چراغ چک موتور

روشن شدن چراغ های چک موتور خودرو از مهم ترین مواردی هستند که باید دقت بالایی به آن ها داشت تا مشکل به وجود آمده را سریع تر برطرف کرد. روشنی چراغ چک موتور ارتباط مستقیمی با اجزای موتور دارد و روشن شدن آن می تواند بیان گر خرابی در هر یک از اجزای اصلی موتور باشد. ممکن است گیربکس خودروی شما داغ کرده باشد پس حتما این موضوع را جدی بگیرید و پیگیری های لازم را انجام دهید.
اما شاید برای شما هم سوال شده باشد که گیربکس به چه علت داغ می شود؟
داغی در گیربکس خودرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم. یکی از علت های داغ شدن بیش از انداره انواع گیربکس خودرو می تواند معیوب بودن سنسورهای موجود در خودرو باشد. لغزیدن گیربکس نیز یکی از موردهای دیگر است که باید بررسی شود. در اتومبیل های اتوات با بررسی کردن کدها می توان مشکل اصلی را تشخیص داد و برای برطرف کردن آن اقدام به خرید قطعات گیربکس اتومات اصل کرد.

دلیل روشن شدن چراغ چک موتور

عدم وجود قدرت کافی در خودرو

گیربکس در خودرو به عنوان قلب آن عمل می کند و جزئی مهم در اتومبیل است. بر طرف کردن ایرادهای گیربکس از مهم ترین اقدامات است که باید انجام شود تا از بروز هزینه های اضافی جلوگیری کرد. خرابی های گیربکس در عملکرد همه ی اجزای گیربکس تاثیر دارد و می تواند خرابی های بزرگی به بار آورد.
یکی از علامت های خراب شدن گیربکس، قدرت نداشتن خودرو است. به صورتی که موتور درست و صحیح کار می کند اما خودرو در زمان حرکت قدرت کافی را ندارد. قدرت نداشتن خودرو می تواند به علت نشتی روغن باشد. از کارافتادگی قطعه های داخلی سیستم نیز می تواند یکی دیگر از دلایل کمبود قدرت در خودرو باشد. زمانی که روغن گیربکس به بخش های داخلی نمی رسد و گیربکس خودرو داغ می کند، باعث آسیب دیدگی گیربکس و همچنین موتور خودرو می شود.

بالارفتن دور خودرو به همراه لرزش

حتما برای شما هم پیش آمده که اتومبیلتان دچار لرزش های مداوم است. اگر این لرزش ها به همراه بالا رفتن شدید دور موتور باشد می تواند نشان دهنده مشکلی در گیربکس شما باشد. این مشکل می تواند ساییده شدن سیستم داخلی گربکس باشد که به علت فرسوده شدن قطعه های درونی آن می باشد. این ساییدگی به دلیل اصطکاک بسیار زیاد قسمت های مختلف گیربکس روی هم است که در نتیجه ی آن دور موتور بالا می رود.
بالا رفتن دور موتور لرزش های آزار دهده ای به همراه دارد که سرنشینان را اذیت می کند. البته بالا رفتن دور خودرو می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که باید بررسی شود. در صورت عدم پیگیری این مشکل می تواند خرج زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

یکی از عجیب ترین مشکلات که ممکن است تجربه کرده باشید، حرکت نکردن خودرو در حالتب است که خودرو در دنده است. این مشکل در انواع گیربکس خودرو رخ می دهد و مخصوص یک نوع خاص نمی باشد.
در صورتی که روغن گیربکس کم شود این مشکل رخ می دهد و با اینکه ماشین را در دنده گذاشتید اما موفق به حرکت نمی شوید. پس حتما باید میزان سطح روغن گیربکس اتومبیل توجه کنید تا در صورت نیاز تعویض شود و یا به مقدار آن بیفزایید. برای رسیدگی بیش تر باید علت های کاهش روغن را بشناسید تا در هنگام مواجه شدن با این مورد اشکال را تشخیص دهید.
از مهم ترین علت های کاهش سطح روغن می توان از عدم تعویض به موقع، شکسته شدن دریچه آن و نشتی روغن نام برد.

مشکل در عملکرد کلاچ

مشکل عملکرد کلاج خودرو

گاهی کلاچ پایین تر و یا بالاتر از حد معمول کار می کند و راننده را دچار مشکل می کند. مشکل موجود در پدال کلاچ می تواند به علت تنظیم نبودن سیستم عملکرد آن مثل صفحه کلاچ باشد. نشتی داشتن مایع هیدرولیک و یا ایراد در سیستم هیدرولیک خودرو می تواند سبب پایین گرفتن بیش از اندازه کلاچ باشد.
در صورتی که کلاچ خودرو شما بیش از اندازه بالا می گیرد؛ می تواند به علت فرسوده بودن صفحه کلاچ و یا دیسک باشد که در این صورت حتما باید در کوتاه ترین زمان اقدام به تعویض آن کنید.

سخن پایانی

همان طور که بیان شد گیربکس قلب تپنده خودرو است و از مهم ترین قطعات اتومبیل محسوب می شود. سیستم داخلی گیربکس به صورتی قرار دارد که بروز هر گونه مشکل در فعالیت یکی از اجزا، عملکرد سایر اجزا را نیز مختل می کند. در نتیجه رسیدگی کردن به گیربکس و اجزای آن بر سلامت خودروی شما تاثیر بسیاری دارد. باید دقت داشت برای خرید قطعات گیربکس اتومات باید به مراکز معتبر مراجعه کرد و قطعات با کیفیت تهیه کرد تا عمر خودرو افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *